Governing Body

GovernorPositionDate of Appointment or ReappointmentInterest declaredAttendance 2017-2018
Ms Claire KelleyChair of Governors3 October 2017None2/4
Mr John BushellFoundation Governor3 October 2017None4/4
Mr David Fisher Foundation Governor3 October 2017None3/4
Reverend Matthew EvansFoundation Governor1 March 2015None1/4
Mrs Joanne WicksFoundation Governor1 September 2015None4/4
Mr Peter MarstonParent Governor1 April 2015MD Farrar's of Harrogate 4/4
Mr Matthew ParkStaff Governor1 September 2015None4/4
Miss Megan ChanterStaff Governor1 September 2015None3/4
Revd Stroma McDermottFoundation Governor17.10.2018Association with Diocese of LeedsN/A
Mr Graham Wild Co-Opted Governor9 January 2017Director Wild and Co Chartered Accountants4/4
Mr Ian BarclayCo-Opted Governor3 October 2017None3/4
Mrs Josy ThompsonParent Governor23 January 2018Director of Funclubs Ltd and Funcare Ltd2/3
Mrs Karen BakerFoundation Governor23 January 2018None2/3
Mr Rupert TillyardFoundation Governor1 February 2016None3/4
Mrs Deborah OxleySupport Staff Governor25 October 2018NoneN/A
Mrs Helen BoultonClerk to the GovernorsN/A4/4

All Governors have a term of office of four years.

 

Governors who have stepped down in the last 12 months

NamePositionStepped Down
Jane BoydFoundation Governor30.11.17
John GarnettFoundation Governor20.7.2018
Dr Jai Prakash NarainCo-opted19.10.2018
Sheina DemainFoundation Governor08.01.18

Scheme of Delegation